Znaki zodiaku

Agata Kula
Bez względu na to, czy wierzymy w horoskopy, czy nie, każda z nas zna swój znak zodiaku. Zapewne też, każda z nas czasem z przekory, czasem dla zabawy, czasem, żeby dowiedzieć się, co ją czeka, czyta sobie horoskop. Czym w takim razie są znaki zodiaku? Skąd się wzięły?

Skąd się wzięły znaki zodiaku?


Gwiazdy na niebie wysypane są dość chaotycznie. Trzeba było je „uporządkować”. Do takich wniosków doszli starożytni, którzy około 4 tysięcy lat temu w Mezopotamii (dzisiejszy Irak) zaczęli dzielić niebo na gwiazdozbiory. Kilkanaście konstelacji (m.in. dzisiejszy Byk, Bliźnięta, Lew) zostało nazwanych, opisanych i „posegregowanych” w znaki zodiaku. W tamtych czasach położenie planet na niebie określano poprzez ich odległości od najjaśniejszych gwiazd gwiazdozbiorów zodiaku.


Czym są znaki zodiaku?


Ponoć cały świat składa się z energii. Tak kosmos i galaktyki, jak i nasze ciało, które składa się z atomów... które składają się z cząsteczek energii. Astrologia zakłada, że położenie ciał niebieskich na niebie może wpływać na ludzi, tak jak Księżyc wpływa na pływy oceanów. Znaki zodiaku są pewnym przyporządkowaniem wpływu gwiazd (albo kosmicznej energii) na grupy ludzi, ich charakter, losy, osobowość. I tak możemy wyróżnić – według najpopularniejszego dla nas, europejskiego zodiaku, grupy osób, które urodziły się pod znakiem Barana, Byka, Raka, którymi to znakami „opiekują się” kolejno: Mars, Wenus i Księżyc.


Znaki zodiaku – czy tylko europejskie?


Czasem możemy usłyszeć, że ktoś jest świnią lub lipą, wężem albo jedynką. Te nazwy też oznaczają znaki zodiaku, tyle że nie europejskiego. Dla tych, co lubią poznać świat z każdej strony, dostępnych jest także wiele zodiaków innych kultur, najpopularniejsze z nich to zodiak chiński, celtycki, kreolski lub egipski czy horoskop Inków, a także japoński horoskop numeryczny.


Dlaczego znaków zodiaku jest dwanaście?


Obecnie znaków zodiaku jest dwanaście, ale czy było tak zawsze? Niezupełnie. Starożytni podzielili pas zodiakalny na równe odcinki po 30 stopni, żeby się „dobrze liczyło”. Tak naprawdę konstelacje nie zawsze mieściły się idealnie w 30 przydzielonych stopniach, ale to nie był problem. Zawsze można było jakiś znak „przyciąć”, i tak powstała Waga, która pierwotnie była szczypcami Skorpiona. Kiedy rzucimy sobie okiem na zodiak astronomiczny, odkryjemy, że konstelacji jest tam trzynaście – między Skorpionem a Strzelcem mieści się Wężownik.

brak komentarzy
dodaj komentarz »

podobne teksty

Horoskop dzienny, czyli dziś i jutro pod lupą
Czym jest horoskop dzienny, jak się go wyznacza i jak nasz dzienny horoskop ma się do horoskopu urodzeniowego.
czytaj »
 
Byk i miłość z innymi znakami zodiaku
Horoskop partnerki dla Byka i wszystkich znaków. Jakim partnerem jest Byk? A Pani Byk? Z kim Bykowi najłatwiej stworzyć harmonijny związek? Z kim może nie wyjść?
czytaj »
 
Horoskop, czyli podglądanie godziny
Czym jest horoskop?Słowo horoskop pochodzi z języka greckiego i dosłownie znaczy „podglądanie godziny”. Horoskop to przepowiednia przyszłości oparta o pozycję ciał niebieskich na niebie. Astrologia zakłada, że istnieją związki między losem ludzi i zjawiskami na niebie. Aby postawić horoskop potrzebne są: dokładna data urodzenia (godzina i minuty) oraz miejsce urodzenia. Pierwsze horoskopy powstawały ponad pięć tysięcy lat temu w Mezopotamii, Indiach i Babilonie.
czytaj »
 
Horoskop dla Pani Baran
Znak zodiaku: Baran 21 III – 20 IVPani Baran to nadaktywna indywidualistka o porażającej sile woli. Pani Baran jest zdecydowana, silna, konkretna i nie sposób ją złamać. Jest prawdziwą wojowniczką. Przez życie idzie przebojem.
czytaj »
 
Horoskop dla Pani Byk
Znak zodiaku: Byk 21 IV – 22 VPani Byk to osoba urodziwa, utalentowana, uduchowiona i bardzo sexy. A przy tym uczciwa aż do przesady. Lubi mieć pieniądze i jeśli ich potrzebuje, wykopie je spod ziemi. Przy tym jest też bardzo wrażliwa, chociaż nie okazuje tego. Uchodzi za realistkę, w środku ukrywa romantyczkę.
czytaj »
 

szukaj

horoskop dzienny

dzisiaj urodzeni


  Koziorożec
  data urodzenia: 19.01

najczęściej czytane

horoskopy

polecamy

wSukience.pl kontakt